Ogórek dla psa – czy można go podawać zwierzętom?

Najważniejszym aspektem w diecie psów z całą pewnością jest dobrej jakości mięso pochodzenia mięśniowego. Produkty zbożowe, warzywa i owoce powinny stanowić tylko niewielką część składu pokarmowego. Taka sama sytuacja jest z podrobami zwierzęcymi. Dobrze jeżeli karma nie składa się w głównej mierze z tego rodzaju składników. Warto pamiętać, że jedzenie dla psów musi być dobrej jakości, tak aby zapewniało komplet składników odżywczych, dostarczało makro i mikroelementów oraz dodawało energii i witalności. Słabej jakości karma będzie negatywnie wpływała na zdrowie Twojego pupila, co może powodować problemy żołądkowo-jelitowe takie jak wymioty, biegunki czy bóle brzucha. Pies może mieć także problemy z sierścią i skórą. Brak witamin na pewno odbije się na zdrowiu! Jeżeli jesteś właścicielem, który sam komponuje dietę swojego pupila, to musisz pamiętać, aby robić to w sposób prawidłowy. Jeżeli do mięsa dodajesz warzywa i owoce lub podajesz je psu w ciągu dnia, to warto wiedzieć jakie możesz mu podać, a jakie są zabronione ze względu np. na ich toksyczność dla zwierząt. Co można powiedzieć na temat ogórka w diecie psa? Świeże ogórki zdecydowanie mogą być dobrą przekąską dla Twojego psa.

 

Ogórek dla psa – jakie ma wartości odżywcze?

Warzywa te są zdecydowanie doskonałą przekąską dla psa szczególnie kiedy temperatura na dworze jest bardzo wysoka. Zatem najlepiej podawać je pupilom w upalne dni. Zawierają one bardzo dużą ilość wody oraz niewiele kalorii, dlatego nie musisz się martwić, że ten smakołyk doda zbędnych kilogramów psiakowi. Ogórki świeże mają aż 97% wody, zawierają śladowe ilości tłuszczu, białka i węglowodanów. Są jednak dobrym źródłem błonnika pokarmowego, co przyspiesza perystaltykę jelit. Ogórki pomagają także w obniżeniu ciśnienia krwi, a także wpływają na odświeżenie oddechu. Zawierają one dużo potasu, który jest niezbędny dla pracy serca oraz nerwów. Są także bogate w wapń oraz fosforany, które działają prawidłowo na rozwój kości i zębów. Ogórki zawierają dużo beta-karotenu będącym silnym utleniaczem mogącym zmniejszyć ryzyko chorób nowotworowych i chorób układu krążenia. Witamina A wzmacnia wzrok, a witamina C wpływa korzystnie na układ odpornościowy. Ogórki są źródłem barwnika roślinnego- fisetyny, która znacząco wzmacnia pamięć długotrwałą i chroni komórki przed starzeniem. U psów, które bardzo lubią smak ogórka, warzywo to może być bardzo dobrym zamiennikiem smakołyków podczas szkolenia. Oczywiście jak wszystko, ogórek musi być podawany psom z umiarem, ponieważ w innym przypadku może powodować biegunkę szczególnie u zwierząt, które nie jedzą na co dzień warzyw. Wiele osób zastanawia się, czy należy przed podaniem psu takiego ogórka umyć i obrać. Tak jak w przypadku ludzi, mycie warzyw i owoców jest kluczowym elementem higieny żywności, dlatego psom również należy myć takie pokarmy, gdyż chroni to przed zatruciami pokarmowymi i pasożytami. Jednak ważne jest to, że po dokładnym umyciu nie trzeba takiego ogórka obierać, chyba, że pies woli inaczej. W skórce nie ma dla niego niebezpiecznych substancji, dlatego bez problemu można psu podawać to warzywo ze skórką. Co w przypadku kiszonych ogórków? Czy można je podawać psom? Wg badań, kiszonki nie są dla psów dobre ze względu na zawartość toksycznych dla zwierząt przypraw takich jak czosnek, chrzan czy sól. Zatem unikajmy podawania zwierzakom ogórków kiszonych. Taka sama zasada tyczy się ogórków marynowanych, czy tych w innych zalewach. Minusem podawania ogórków jest to, że często są one pryskane nawozami, dlatego mogą się pojawić u Twojego psa reakcje alergiczne. Zwracaj szczególną uwagę na stan zdrowia zwierzaka, ponieważ nawet z pozoru zdrowe i niegroźne produkty mogą być dla niego alergizujące.

Jakich warzyw nie powinien jeść pies?

Z całą pewnością w diecie psa nie powinny znajdować się warzywa takie jak: cebula, czosnek, por, warzywa kapustne. Zawierają one szkodliwe substancje. W przypadku ziemniaków sprawa jest kontrowersyjna, ponieważ nie są one toksyczne (jeżeli nie kiełkują), ale niestety stanowią wypełniacz, który znacząco obciąża układ trawienny pupila. Mogą zatem znaleźć się w diecie jako źródło węglowodanów, ale tylko w niewielkich ilościach. Zdecydowanie lepszy będzie mocno rozgotowany ryż. Warto również unikać winogron (także rodzynek)- są bardzo trujące dla psa, a także cytrusów. Psy mogą jednak jeść arbuzy (bez pestek!), a także jabłka czy marchewki. Warzywa są dobre dla Twojego czworonoga, gdyż zawierają cenny błonnik oraz witaminy i antyoksydanty.

Warto jednak pamiętać, że dieta psa powinna się składać głównie z dobrej jakości mięsa, które jest źródłem białka i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Jednak warzywa i owoce są ważnym składnikiem witamin, minerałów oraz błonnika pokarmowego. Owoce stanowią duże źródło cukrów dlatego ich ilość powinna być mocno ograniczona. Najlepsze owoce dla Twojego pupila to jabłka, gruszki, truskawki, jagody, maliny, banany czy brzoskwinie. Warto jednak pamiętać o tym, aby usuwać z nich pestki, które mogą być szkodliwe.

5/5 - (1 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Pies i żurawina – czy można podawać psu żurawinę?
Czy można kąpać kota? Jak często kąpać kota?
Jak prawidłowo karmić kota i jaki pokarm najlepiej mu podawać?
Karmienie psa rybami – które ryby można dawać psu?
Niepełnosprawny pies – jak można mu pomóc?
Marchew dla psa – czy jest trująca i czy psy mogą jeść marchew?
Surowe jajko dla psa czy gotowane? Czy pies może jeść jajka?
Czy psy mogą jeść orzechy? Czy pies może jeść masło orzechowe?
Czosnek dla psa – czy czosnek jest szkodliwy dla psa?
Kukurydza dla psa- czy podawanie jej to dobry pomysł?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *